Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Doğa, UV ve Yetenekler (DUY) hakkında bilgi!
Bilgi 
Doğal olarak yeni başlayan bir çok oyuncu, canavarların özelliklerini ve canavara göre bu özellikleri göz önünde bulundurarak canavara gerek değer biçmeyi gerek de işlevselliğini arttırmayı bilmez. Ben yazıcaklarımla ilgili bi kaç konu gördüm forumda. Fakat kimi tek dal hakkında, kimi yetersiz, kimisi de yanlış yönlendirebilecek tarzda olduğu için, bu 3 konuyu tek çatı altında toplayıp, mümkün olduğunca sade ve anlaşılır şekilde anlatmak istedim. Şimdiden söyleyim bahsediceğim özellikler içeriği biraz detaylı. Bu yüzden konu biraz uzun olursa diyerekten herkesten özür diliyorum.

(Not: Burda gördüğünüz canavarlar ve özellikler sadece birer örnektir. Bu canavarları ve özellikleri bulmak zorundasınız diye bir şart yoktur. Bu konunun amacı, verilen örneklerde ki gibi yakaladığınız canavarın işlevselliğine ve değerine kimseye sormak zorunda kalmadan karar verebilmenizi sağlamaktır.)

Öncelikle benim canavarın DUY' u diye isimlendirdiğim şeyler "Doğa", "UV" ve "Yetenekleri" dir. Canavarınızın ismine tıkladığınızda açılan detaylı sayfada bunların yerini görebilirsiniz.

[Resim: zagz.png]

Bir canavara 3 şekilde yön verebilirsiniz. 1-Saldırı, 2-Savunma 3-Hem saldırı hem savunma. Canavarınıza yön verirken hesaba katmanız gereken en büyük etken, canavarınızın oyunda bulunan monsterdex' te ki sayfasında bulunan temel özellikleri ardından öğrenebileceği saldırılarıdır.Mesela siz canavarınıza saldırı şeklinde yön verirken canavarınızın temel özelliklerinde attack ve spattack puanının çok az olması veya siz canavarınıza savunma şeklinde yön verirken canavara öğretilebilecek güzel statü saldırıları bulunmaması çok ters bi durum olur.
  Bu anlattıklarımdan sonra geldiğimiz nokta konumuzun çekirdeğidir. Canavarın özellikleri; öncelikle "doğa" gelir. Hadi gelin yukarda örnek olarak gösterdiğimiz "Drausoleum" canavarını ve doğasını kontrol edelim.

[Resim: mtr9.png] [Resim: tj97.png]

Canavarımıza denk gelen doğa "Reaper" gördüğünüz gibi attack, defense ve spdefense özelliklerine %40 katkıda bulunmuş. Canavarımızın monsterdex' te ki temel özelliklerine baktığımızda yine görüyoruz ki en yüksek özelliği 195 puan ile attack iken 2. yüksek özelliğinde 175 er puan ile defense ve spdefense bulunmakta. Yani değerlendirecek olursak canavarımızda bulunan "Reaper" doğa gayet güzel ve canavarımıza uyumlu bir doğa. Bu canavarımız temel özelliklerinde ister saldırı ister hem saldırı hem savunma şeklinde yön verilmeye uygun.
  Gel gelelim "UV" kısmına. UV canavarın statlarını etkileyen özel puanlardır. Bir UV ne kadar yüksek olursa o stat ta eş orantılı yükselir şeklinde bir açıklamayı yeterli görüyorum ben UV için.

(Not2: https://forumturkce.monstermmorpg.com/Ko...enel-Bilgi adresinden doğa ve uv hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz)

Sırada son kısım olan "yetenekler" var. Yetenekler ise bu kısma kadar yönlendirdiğimiz canavarımıza destek ya da köstek olabilen özelliklerdir. Yukarda verdiğimiz "Drausoleum"  örnek canavarımıza kaldığımız yerden devam ederek yeteneklerine de bakalım. Şöyle mantıklıca düşünersek; canavarın temel özelliklerinde en az puanın, 50 puan ile "Speed" de olduğunu ve canavarda bulunan "Reaper" doğasının "Speed" den %60 çaldığını göz önünde bulundurursak bu canavarımız, kullandığı saldırısının priority si rakip canavarın kullandığı saldırının priority sinden yüksek olmadığı sürece speed statı rakibinden az olduğu her savaş ve her elde son saldırıyı yapıcağını çözebiliriz. Yani bu demek oluyor ki canavarımız önce hasar alıcak sonra hasar vericek. Bu yüzden defansif statlarını da yüksek tutucağımız hem saldırı hem savunma en iyisi gibi gözüküyor. Hadi gelin kontrol edelim yetenekleri destek mi olmuş köstek mi?

[Resim: 545j.png]

Örnek canavarımızda bulunan 3 yeteneğinde açıklamasının yer aldığı yukarıda ki resime bakıcak olursak; görüyoruz ki bu 3 yeteneğin bize sağladığı avantajları, saldırı ve savunma için gerekli stat puanlarında %40 lık artış sağlaması ve canavarımızı durum problemlerinden etkilenmez hale getirmesi iken, dezavantajı ise (zaten temel özelliklerden ve doğadan dolayı az bulunan) speed stat puanını toplamda %60 lık azaltmasıdır. Yani sonuç olarak görüyoruz ki yetenekler de gayet güzel ve uyumlu. Genel olarak bakıcak olursak doğası ve yetenekleri, güzel ve uyumlu, UV leri de yüksek olan "Drausoleum" örnek canavarımız 3/4 lük [Çünki hiç birşey mükemmel değildir Wink]

Konumuz burada bitiyor arkadaşlar.Ben normalde bir kaç farklı canavar ve resim daha koymayı istiyodum. Bana verilen önerilerde bu şekilde oldu fakat dediğim gibi konuyu kısa tutmak istiyorum. Hem zaten bu kadarının da yeterli olmayacağını düşünüyor değilim Smile. Sadece bitirmeden önce bi kaç şey daha söyleyeceğim onlarıda "dikkatlice" okursanız sevinirim.

En iyi doğa diye bişey yoktur! Sadece bahsi geçen canavarın temel özelliklerine uyumundan dolayı çok tercih edilen doğalar vardır. Hallu, Trembling, Butcher, Profound bunlara örnek gösterilebilir. Hangi doğa hangi stat puanına % kaç veriyo https://www.monstermmorpg.com/Natures adresinden bakıp kontrol edebilirsiniz.

Aynı şekilde en iyi yetenek veya yetenekler de yoktur. Bunda da canavar yönlendirmenize olan uyum ve destekle gelen güzellik söz konusudur. Yeteneklerde de çok tercih edilenler vardır fakat bu canavarın rolüne göre değişir bu yüzden örnek veremiyeceğim. Hangi yetenek ne yapıyo ne işe yarıyo https://www.monstermmorpg.com/Abilities adresinden bakıp kontrol edebilirsiniz.

Her düşürdüğünüz canavarın iyi DUY' lu olması dileğiyle. İyi oyunlar!
[Resim: trc5.png]
Konu için eline emeğine sağlık. Yeni CM ' imiz çalışıyor Smile Wink
[Resim: adszzzrj.png]
Teşekkür ederim. Ya bayağıdır problemdi bu konu chatte. Hem de yeni başlayan oyuncular için listesinde 2-3 numara temizliyo bu yaptığım. Umarım diğer oyuncular yararlanır ne deyim. Konu biraz detaylı bi konu aslında yani sadece 1 canavar örnek verdim ama hani burda ki tek amaç düşen canavarı "değerlendirme" olduğundan fazla yetersiz gelmedi bana diğer linklere de bakılırsa yeterince anlaşılacağını düşünüyorum.
[Resim: trc5.png]
Eline Sağlık yeni cm Smile
[Resim: hyper_by_muslu-d7bb3n2.png]

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Users browsed this thread: