Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Karun Hazineleri
#1
Antik çağda Anadolu’nun batısında yer alan, Güneyi Karai, Kuzeyi Mysia, doğusu Frigya, batısı İonia, ve Aiolia bölgeleriyle çevrili alana Lidya adı verilmiştir. Batılı tarihçi Heredot’a göre üç sülalenin yönettiği Lidya imparatorluğu son sülalesi Mermnadlar, ülkeye 141 yıl egemen olmuşlar, Lidya’nın bölgede siyasi ve ekonomik yönden en önemli ülke olmasını sağlamışlardır. Saray entrikaları ile ikinci sülale Heragliklerden İmparatorluğu ele geçiren üçüncü sülale Mermnadlar kral Gyges ile başlar, Ardys, sadyettes Alyettes ile devam edip, Kroisos ( Karun) ile son bulur. M.Ö.7.y.y’ın ilk çeyreğinde Gyges ile başlayan güçlü Lidya İmparatorluğu, parayı icat ederek insanlık tarihindeki en önemli buluşlarından birini gerçekleştirmiştir.

İlk çağ dünyasının ekonomik gelişimini hızlandıran bu olay, tarihin akışını da Değiştirmişti Lidya’nın ilkçağ dünyasının en zengin ülkesi durumunda olmasının önemli sebebi Tmolos (Bozdağlar )Dağlarından çıkan ve hermos ( Gediz ) nehrine karışan başkent Sardes’ den geçen Paktalos (Sart Deresi ) deresinin alüvyonları içerisindeki altındır. Buradan elde edilen Altın, Lidya’nın kaderini belirlemiştir. Bir takım saray entrikaları ile ülkeyi ele geçiren üçüncü sülalenin IV. ve son kralı Kroisos, babası Alyettes’in ölümünden sonra M.Ö.560 yılında tahta geçmiş ve akıl almaz zenginliği sayesinde karun kadar zengin deyimiyle ününü günümüze kadar taşımıştır.
Türkiye Canavar Ustaları
TRC
desper4do

#2
+ rep verdim güzel konu yalnız bu kadar şeyi yazdıktan sonra Karun'un başına ne geldiğini de yazsan iyi olurdu. Onu da ekler misin?
#3
Bu dünya ona da kalmadı.
Bilgi için teşekkürler.
#4
onu bilmiyorum malesef :S
Türkiye Canavar Ustaları
TRC
desper4do

#5
Alıntı:onu bilmiyorum malesef :S
Yapma kardes bu en önemli kısmı . Karun , Hz. Musa (As) zamanında yaşamıştı ve ibretlik bir şekilde helak oldu.
Beedrıl arkadaşın dediği gibi bu dünya ona da kalmadı. Hatta Kuran'da da bu kıssaya yer verilir.

İstersen biraz araştır, buralara bakabilirsin :

-Karun(1)

-Karun(2)

-Karun(3)

-Karun(4)


#6
saol kardeşim Big Grin
Türkiye Canavar Ustaları
TRC
desper4do

#7
(21.11.2011, 13:33)desper4do Adlı Kullanıcıdan Alıntı: saol kardeşim Big Grin
Esas sen sağol böyle bir konu açmak aklıma gelmemişti. Smile

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Users browsed this thread: