Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Online oyun milli takımı
#1
Oyun fanatikleri 'milli takım'a girecek. Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu (TÜDOF), oyun fanatikleri arasından 'milli takım' kurmaya hazırlanıyor.

Türkiye’de konsol, mobil, bilgisayar gibi çeşitliplatformlarda, dijital oyunları oynayan 20 milyon kişi arasından seçilecek olan en yetenekli oyuncular, uluslararası resmiturnuvalara katılacak.

Türkiye’de dijital oyun sektörünün 250 milyon dolarlık büyüklüğe ulaştığını belirten TÜDOF Başkanı Mevlüt Dinç, şunları söyledi:

“Sektörün dünyadaki büyüklüğü 70 milyar dolara ulaşırken Türkiye’nin bu kadar geride kalması büyük bir eksiklik. Türkiye, oyun sektöründe büyük potansiyel taşıyor.Türkiye’nin en yetenekli oyuncularını buluptakımımızı kuracağız. Sonra da Milli takımımızlabirlikte uluslararası arenaya çıkacağız. Kazanacağımız başarılar sayesinde oyun sektörü de büyüyüp, yurtdışındaki adımlarını hızlandıracak. Milli takımımızın yurtdışındaki başarıları sayesinde Türkiye’deki dijital oyun sektörü 5 yıl içinde 1 milyar dolara ulaşacak.”

LİGLER KURULACAK

Ülke çapında yapılan turnuvaların özenle izleneceğini belirten Dinç, şöyle devam etti:

“Her oyunun müdavimleri var. Öncelikle her oyun grubu için ligler kuracağız. Oralarda en yeteneklileri belirledikten sonra ortaya tek bir takım çıkacak. Onlar resmen profesyonel sporculargibi bu işin antremanlarına, kamplarına katılacak. Amerika, Güney Kore ve Avrupa’nın bazıülkelerinde çok büyük çaplı turnuvalar oluyor. Bunlara katılmanın yanı sıra oyun ihracatı konusunda da çalışacağız. Milli takımımız turnuvalarda ne kadar başarılı olursa, oyun ihracatında da o kadar işimizi kolaylaştıracağız. Türkiye’de şu anda başarılı oyun üreticileri kendini göstermeye başladı. Dijital oyun sektörü ve oyuncular omuz omuza verecek.”

10 MİLYON FANATİK

Türkiye’de 10 milyon kişinin ‘oyun fanatiği’ olduğunu söyleyen Dinç, şunları söyledi:

“20 milyon oyuncunun içinde ciddi şekilde vaktinin büyük bölümünü oyuna ayıran bir kitle var. Özellikle online oyunların fanatikleri giderek artıyor. Artık çoğu kişi bilgisayarla değil gerçek rakiplerle oyun oynamak istiyor. Türkiye’de en çok futbol, bilim kurgu ve savaş oyunlarıoynanıyor. 13 yaş ve altındakilerin birçoğu oyunları hala konsoldan oynuyor. Daha üstündekilerin yüzde 80’i ise internetten oynamayı tercih ediyor. Tablet bilgisayarlardan ve cep telefonlarındanoynanan oyunlarda da ciddi artış var. Online kanaldan oynanan oyunların payı şimdiden yüzde 50’nin üzerine geçti.”

PARA KAZANACAKLAR


Dijital Milli Takım’a seçilecek olan kişilerin, uluslararası organizasyonlara resmi katılım göstereceklerini yineleyen Mevlüt Dinç, şunları söyledi:

“Aynı futbolcu ya da basketbolcular gibi lisanslı oyuncu olacaklar. Resmi sıralamaya göre bireysel puanları olacak. Federasyon henüz çok yeni olduğu için hazırlıklarımız devam ediyor. Hem internette hem de kapı kapı dolaşıp Türkiye’nin en yetenekli oyun fanatiklerini tespit edeceğiz. 2013 yılının başından itibaren arama çalışmalarına başlanacak. Online turnuvalara katılan milyonlarca oyuncu birbiriyle etkileşim halinde. Onlara ulaşmak bizim için zor olmayacak. Tüm turnuvaları izleyip gençleri keşfedeceğiz. Lisans alıp uluslararası platformda Türkiye’yi temsil edecek olan sporcular elbette para da kazanacaklar.”
.KANBER.
#2
Bu olay olursa Türk Milli Takımı süpürür birincilikleri Big Grin
.KANBER.
#3
Heralde ya, mesela ben oynadığım her oyunda 1. oldum nerdeyse. Yani en azından bi türk olarak kendi 1.liklerime şahit oldum defalarca Big GrinBig Grin
#4
Tam senlik Big Grin
.KANBER.
#5
Knight veya Wow gibi oyunlarda iyiyim ama bu oyun takımlarında olmak için "Aile Hayatı" diye bişey olmaz ya. Sürekli oynamak gerek ne karıya vakit kalır ne çocuğa Big Grin
#6
(26.08.2012, 15:48)uTku34 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Knight veya Wow gibi oyunlarda iyiyim ama bu oyun takımlarında olmak için "Aile Hayatı" diye bişey olmaz ya. Sürekli oynamak gerek ne karıya vakit kalır ne çocuğa Big Grin
Big Grin 3-5 yıla emekli ederler merak etme hehe
.KANBER.
#7
O değilde bu maçları izlemek ne zevkli olur bea Big Grin

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Users browsed this thread: